Fakty i mity o żywieniu naszych pupili

Karmienie naszych czworonożnych przyjaciół nie jest łatwe, jedzenie dla ludzi nie zaspokoi wymagań dotyczących diety naszych podopiecznych a wręcz odwrotnie może im bardzo zaszkodzić. Zwierzaki mieszkające w blokach różnią się od swoich nieudomowionych przodków – są mniej odporne na infekcje, delikatniejsze oraz wymagają większej troski i pielęgnacji. Różnice mają wpływ również karmienia– sucha karma dla psa nie pełni jedynie funkcji żywieniowych ale i dodaje kluczowych witamin, makro i mikroelementów.

Internetowe sklepy zoologiczne (np. zwierzakowo) posiadają szeroki wybór karmy dla zwierząt– karmy sypkiej jak i gotowych potraw mokrych. Z pewnością, dla każdego czworonoga znajdziemy tutaj coś dla siebie– wybór smaków jest bowiem bardzo szeroki- zaczynając od dań rybnych, poprzez drób po dziczyznę. Znaczną popularnością cieszą się karmy suche dla psów acana, zawierają one wysoki procent czystego białka, co jest niezwykle ważne, ponieważ proteiny podstawowym składnikiem budującym mięśnie szkieletowe.

Wybierając karmę dla naszych czworonogów powinniśmy zwrócić uwagę także na ich skład i przeznaczenie, inne bowiem będą karmy dla czworonogów małych ras, a inne dla kilkunastu kilogramowych, ogromnych hartów lub owczarków niemieckich. Purina karmy dla psów (polecamy kamizelka odblaskowa dla psa) uwzględniają wszelkie elementy psiego życia, troszcząc się aby składniki w pokarmie równoważyły ewentualne braki żywieniowe. Do karm dobrej jakości i chętnie zamawianych są karmy dla psów pronature.

koty

Autor: Grzegorz
Źródło: http://www.flickr.com

Karmy funkcjonalne mają kluczową rolę żywieniową dla tych zwierzaków, które są podatne na choroby i często zapadają na schorzenia takie jak na przykład układu pokarmowego czy układu ruchu. Wymagają one bowiem szczególnej troski i opieki a karma funkcjonalna odgrywa w tej sytuacji rolę leczniczą. Jej skład, w zależności od dysfunkcji i schorzenia będzie się różniłi inną ilość substancji odżywczych i budulcowych będzie zawierał. W trosce o długie życie naszych czworonożnych przyjaciół wybierajmy mądrze karmy i troszczmy się o wybieranie najlepszych karm i bilansowanie posiłków.

21 maja 2021